Header Ads

Sevgilisinden ayrılan ne yapmalı?

Sevgi bazen karşılıklı, bazen platonik; bazen acı, bazen mutlu; bazen gözyaşı, bazen de çok hafif bir tebessüm ...

Sevgi evrenin muhteşem güzellik ve düzen içinde yaratıldığı günden beri mevcuttur. İlk insanla birlikte insanlar arasında en renkli, en zevkli, en zengin bir duygudur aşk. İnsanları gözü kapalı cezbeden bu sihirli duygu çok tatlıdır, çok güzeldir ve çok mutlu edicidir ...

Sevgi kendisi ile birlikte sahiplenmeyi getirir, sahip olduğumuz şeyleri kaybetmekse acı verir. Aşık olduğumuz zaman sevdiğimiz insanı o kadar sahipleniriz ki ayrılığı ölüm gibi değerlendiriyoruz. Sevgiyi bir anlamda sigaraya benzetilebilir: bağımlılık yaratan tüm maddeler gibi yokluk durumunda seven insana acı verir.

Her ayrılık sonrası sancılı bir süreçtir. Bir yaklaşımı sürdürmek adına gösterdiğimiz çabaların ve gelecek için kurduğumuz hayallerin birden sonlanması bizi derin boşluğa itiyor. Hayatta en değerli varlığımızı kaybetmiş gibi hissediyoruz. Sanki sahip olduğumuz tek değerli şey odur ve bir daha asla elde edemeyeceğiz gibi düşünürüz.

Ayrılıktan sonra hissedilen derin boşluk o kadar rahatsız edici ki ayrılık üzüntüsünü hafifletmek, yatıştırmak ve sevgi ıstırabından kurtulmak için her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Çoğu insan bu durumda kendini çok güçsüz ve çaresiz hissediyor, bu durumun asla bitmeyeceğini düşünüyor. Bazen de onu geri kazanmak istiyoruz, ama yapamayacağımızı anlıyoruz.


Bu durumda ne yapılabilir? Bu acıdan nasıl kurtulunur?

Öncelikle kendinizi yargılayın; "Ben neden bu kadar mutsuzum? Benim neyim eksik? Yoksa kendimi değersiz mi görüyorum?"

Çektiğimiz acılar sorunlarımızı görmeye yardımcı olur. Duygularımız ise harekete geçmemiz için otomatik sinyal niteliğindedir. Nitekim, bedenimizde hissettiğimiz acı bize hastalıkların sinyalini verir, yaşadığımız üzüntü dolu duygular da bir şeyin yolunda gitmediği hakkında sinyaller iletir. Bu sinyallere dikkat etmek gerekir, çünkü bu dönemde kendimizi değiştirme yoluna giriyoruz. Eğer acı varsa, o zaman değişim ihtiyaca dönüşür.

İlk önce sizin için önemli olanları belirleyin. Ne istediğinizi inceleyin. Hayatınızı nasıl bir insanla sürdürmek istersiniz? Asıl önemli ve zor olan karar etmektir. Eğer o insanla ömrünüzü sürdürebileceğinizi düşünüyorsanız, o zaman tüm sorunlarınızı çözmeye çalışın. Eğer ayrılmaya karar verdiyseniz, ayrılığın getirdiği zorluğu ortadan kaldırın.

Ayrılık acısından nasıl kurtulabiliriz?

1) Bunun geçici bir süreç olduğuna kendinizi inandırın
Öncelikle kendinizi bu sürecin geçeceğine inandırın, çünkü insan her şeyi unutur ve hiçbir üzüntü boşuna değil. Eğer o hüznün içinde ödülü görmeyi seçerseniz, size çok şey öğretecektir. Bir Afrika atasözü: "Her trajedi diğer elinde ödül ile gelir; ama biz üzüntüyle o kadar uğraşırız ki, verilen ödülü görmeyiz, o da geldiği gibi kaybolup gider".

2) Geri dönüş için ümitlenmeyin!
Her terk edilen, terk edip gidenin hatasını anlayacağını, pişman olacağını ve bir gün geri döneceğini umuyor. Çünkü kendisi hala seviyor. Bu durum karşılıksız sevginin ağırlığı altında ezilmeye yola açar. Bu acıyı yaşayan insana göre, sorunun çözümü karşı tarafın geri dönmesi ve ilişkilerin onarılmasıdır. Onun da kendisini sevdiğini, ama başka şartlara göre gitmek zorunda kaldığını düşünüyor. Fakat gidenin geri gelmeyeceğini bilmek gerekir, çünkü onun giderken nedenleri vardır, geri döneceğini düşünüyorsun, umut ediyorsan, hiç unutamayacaksın.

3) Olaylara karşı olumlu yaklaşın
İnsanlar bardağın boş tarafını görmeye meyillidirler, özellikle aşk acısı çektikleri zaman. Bir daha mutlu olmayacaklarını, bir daha onun gibi birini bulamayacağını düşünürler. Oysa bu kişi dışında herkes bunun yanlış olduğunu bilir. Herhangi bir olaya negatif yaklaşırken kendinizi düzeltmeye ve olumlu bakmaya çalışın. Yaşadığınız olaylara utanç kaynağı olarak bakmak yerine onların sizi daha da güçlendirdiğine odaklanın. Yaptığınız hatalardan dolayı kendinizi cezalandırmak yerine onlardan ders almaya çalışın.

4) Eski sevgilinizi suçlamayın
Ona karşı olan tüm nefretinizi yok edin. Nefret aracılığıyla eski sevgilinizle enerji bağlantısı sağlayacaksınız, daima onu düşünecek ve böylece enerjinizi olumsuz fikirlere harcamış olacaksınız. Buna ihtiyacınız var mı?

5) Geçmişi ve eski sevgilinizi hatırlatan her şeyden kurtulun
Onun verdiği hediyeleri, yazdığı mesajları, resimlerini silin, birlikte dinlediğiniz şarkıları, izlediğiniz filmleri unutmaya çalışın. Eski güzel anıları hatırlamak ne kadar iyiyse, ayrıldıktan sonra onları özlemek insanda negatif duyguların ortaya çıkmasına neden olur.

6) Kendinizi suçlamayın
Ayrıldıktan sonra karşı tarafı takip etmeyi bırakmalısınız. Eğer o kötü olursa, hayatına kimseyi almazsa mutlu olur, kendinizi değerli hissedersiniz. Fakat çok mutluysa, sevgilisi varsa, kendinizi hem değersiz hisseder, hem de üzüntü içinde olursunuz. Bunların tek nedeni onu izlemek ya da ondan daima haber almaktır. Örneğin, ayrıldıktan sonra eski sevgilinizin facebookta eğlenceli müzik paylaşımını size adadığını hisseder, duygusal şarkı paylaştığı zaman ise sizi unutmadığını düşünürsünüz. Oysa bunların hiçbiri doğru olmayabilir.

8) Yeni ilişkiye hazırlık
Çoğu zaman bazı insanlar geçmişte zorluklar yaşadığı ve bunların tekrarlanmasından korktuğu için yeni ilişkiye başlamaktan korkarlar. Çünkü diğer insanın da önceki gibi onu terk edeceğinden çekinirler. Fakat aslında bu insanlarda kendilerine karşı güven olmaz. Önceki ilişkinin acısından kurtulmak için yeni bir ilişkiye başlayabilirsiniz. Fakat bu doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü insan geçmiş acıları unutmadıysa, geleceğe odaklanamaz. Eğer unutamıyorsa geçmişteki özellikleri yeni kişide aramaya çalışır, eskisinin özelliklerini yeni insanda şekillendirmek ister.

Tüm bunlardan kaçınmak için eski sevgilinizi ideal partner olarak görmemeye çalışın. Unutmayın, sizi mutlu edebilecek tek kişi o değil.

Hayat geçmişe takılıp kalacak kadar uzun değil, bu günü ve geleceği düşünün, sevin ve sevilin!

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.